فرودگاه

مشخصات کلی طرح

فرودگاه ماکو سومین فرودگاه استان آذربایجان غربی است که در منطقهٔ آزاد ماکو قرار دارد. این فرودگاه در ۱۱ کیلومتری شهرستان شوط، ۲۶ کیلومتری شهرستان پلدشت و ۴۷ کیلومتری شهرستان ماکو قرار دارد.
احداث این فرودگاه در خرداد سال ۱۳۹۳ آغاز شد و یک اقدام جهادی برای توسعه اقتصادی این منطقه در دوران پساتحریم به شمار می رود. تجهیزات فرودگاهی و هوانوردی این فرودگاه دارای استانداردهای بین المللی بوده که مطابق با آخرین تکنولوژی روز دنیا برای اولین بار در ایران نصب شده است.
این فرودگاه دارای هشت هزار مترمربع ترمینال اصلی و ۸۰۰ مترمربع سالن تشریفات است و ارتفاع برج مراقبت بالغ بر ۳۲ متر بوده و ساختمان های جنبی از قبیل ایمنی آتش نشانی و هواشناسی و غیره در حال احداث است. طول باند سه هزار و ۲۷۰ متر، عرض باند آن ۴۵ متر و طول جاده گشت زنی ۹ هزار و ۵۰ متر بوده و ابعاد اپرون /Apron/ یا «پارکینگ وسایل پرنده» ۱۵۰ در ۱۳۲٫۵ مترمربع است.
این فرودگاه در زمینی به مساحت بیش از ۶۰۰ هکتار احداث شده که شامل سطوح پروازی «ایرساید» یا منطقه هوایی به مساحت ۲۰۵ هکتار، لند ساید یا منطقه زمینی به مساحت ۱۱۵ هکتار و ۳۴۰ هکتار ذخایر شهر فرودگاهی است که ظرفیت جابجایی سالانه آن نیز ۱۶۰ هزار نفر و ظرفیت جابجایی بار آن یکهزار و ۸۰۰ تن در سال است.با برقراری پروازهای روزانه در فرودگاه منطقه آزاد ماکو، ظرفیت های گردشگری این منطقه بیش از پیش معرفی شده و این منطقه به قطب صنعتی و تولیدی تبدیل می شود.
به گزارش ایرنا نخستین پرواز رسمی از فرودگاه منطقه آزاد ماکو ۲۳ اسفند سال ۱۳۹۵ با حمل خانواده های شهدا به عنوان مسافر با هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ به سوی مشهد انجام شد تا فرودگاهی که در کمتر از ۲ سال احداث شده بود، با استفاده از ترمینال موقت مورد بهره برداری قرار گیرد.

آب و هوای ماکو
  17آذر
  جمعه
  بیشینه دما : °C 5
  کمینه دما : °C 1
  18آذر
  شنبه
  بیشینه دما : °C 2
  کمینه دما : °C 1
  19آذر
  یکشنبه
  بیشینه دما : °C 4
  کمینه دما : °C 0
  20آذر
  دوشنبه
  بیشینه دما : °C 4
  کمینه دما : °C 0